PIERWSZY AMERYKAŃSKI STATEK PASAŻERSKI W POWOJENNEJ GDYNI
Pierwszy statek pasażerski pod banderą USA zawitał po II wojnie światowej w polskim porcie dopiero w
roku 1960. Był nim s/s BRASIL, luksusowy wycieczkowiec o napędzie turboparowym z przekładnią elektryczną ...
Francuski okręt podwodny ATALANTE w pełni lata ostrzelał plażę i kurort pełen turystów na Lazurowym Wybrzeżu w rejonie St. Tropez. Działo się to w lipcu 1939 roku.
Napędzany turbiną gazową Rolls-Royce'a był niewypałem. Reklamowany jako najszybszy statek na świecie po kolejnej awarii zakupiony przez US Navy w celu kanibalizacji.
Na statku wiozącym bydło z Tallina do Antwerpii wybuchł pożar. Wypalony wrak osiadł u brzegów Gotlandii. Bydło spaliło się żywcem. Ofiar w ludziach nie było.
W listopadzie 1984 roku przeszła udane próby morskie łódź podwodna konstruowana w przydomowym ogrodzie przez byłego rybaka. Koszt budowy (10 lat!), wyniósł 6000 funtów.
S/s UTKLIPPAN - SZWEDZKI FRACHTOWIEC FETOWANY W GDYNI W 1939 ROKU
Towarowy parowiec UTKLIPPAN zajął szczególne miejsce w historii Gdyni - w okresie międzywojennym 100 razy wszedł do jej portu. Przedtem, w roku 1933, wracała nim pierwsza polska ekspedycja polarna (Wyspa Niedźwiedzia 1932/1933).
FRANCUSKI STATEK PASAŻERSKI ZATOPIONY PRZEZ BRYTYJSKI OKRĘT PODWODNY
19 maja 1943 okręt podwodny HMS SPORTSMAN zatopił francuski statek pasażerski s/s GENERAL BONAPARTE z 199 pasażerami na pokładzie. O czyn ten próbowano oskarżyć niemiecki torpedowiec TA 10.
NIEMIECKI OKRĘT SZPITALNY "GRAZ" STORPEDOWANY PRZEZ BRYTYJCZYKÓW?
Radio Berlin 19 lutego 1943 opublikowało komunikat wojenny Oberkommando der Wehrmacht informujący o zatopieniu niemieckiego okrętu szpitalnego GRAZ przez brytyjski okręt podwodny w dniu 5 grudnia 1942 w rejonie Bizerty.
W 1929 r. na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, Państwowe Zakłady Lotnicze z Warszawy zaprezentowały turystyczny ślizgowiec PZL-1, zbudowany specjalnie dla prezydenta Ignacego Mościckiego.