-----Po przeprowadzeniu remontu SVARTÖN znowu zmienił właściciela, lecz pozostał przy dotychczasowej nazwie. Nowym armatorem została sztokholmska firma Grängesberg-Oxelösund Trafikaktiebolaget, właścicielka kopalń rudy żelaza, której najważniejszym odbiorcą były Niemcy.
----Szczęście, które tak bardzo dopisało frachtowcowi podczas Wielkiej Wojny, opuściło go niestety podczas następnej wojny światowej. 31 grudnia 1939 roku SVARTÖN wszedł w skład konwoju HN-6, idącego z Bergen w Norwegii do portów Wielkiej Brytanii, a eskortowanego m.in. przez polski okręt podwodny ORP ORZEŁ. Już na początku trasy statek, z powodu ciężkich warunków atmosferycznych i zbyt małej prędkości, pozostał z tyłu konwoju i samotnie podążał z ładunkiem rudy żelaza do Middlesborough. 3 stycznia 1940 r., w pobliżu północno-wschodnich brzegów Szkocji, zaatakował go U-58, przybrzeżny U-Boot (typ IIC), którym dowodził Kapitänleutnant Herbert Kuppisch. Torpeda G7e trafiła parowiec na wysokości śródokręcia. Eksplozja przełamała jego kadłub na dwie części, które znikły pod wodą w ciągu zaledwie półtorej minuty, jak twierdziła w swej depeszy agencja Associated Press.
-----W chwili katastrofy na pokładzie statku znajdowało się 31 ludzi. Na pomoc rozbitkom ruszyły łodzie z najbliższych stacji ratowniczych oraz trawler HMS OAK. Nie udało się uratować 20 marynarzy. Wśród ofiar znalazł się Emil Larsson Bror, 55-letni kapitan frachtowca.
-----Wrak parowca został zlokalizowany w roku 1986 przez okręt hydrograficzny HMS BULLDOG na Morzu Północnym w pozycji 57°52'03''N, 001°51' 23''W. Spoczywa na głębokości 82-94 m.